6 zajímavostí o Cucovně, o kterých jste nevěděli

20.03.2023

Cucovna není jen rozlehlý objekt v srdci přírody. Její zdi skrývají řadu příběhů, životních osudů a zajímavou historii, které postupně mizí spolu s dalšími generacemi. My jsme je pro vás vytáhli na světlo světa, aby se na ně nezapomnělo. A jako bonus jsme pro vás sesbírali zajímavosti, které zpestří váš pobyt.

První zmínky sahají až do 18. století

Přesný datum výstavby budov neznáme, ale víme, že už v roce 1793 se novým majitelem celého areálu stal pan Cúc, člen polabské rybářské rodiny, který ji odkoupil od vrchnosti. Předchozím nájemcem budovy byl hlídač podvinického rybníka.

Název je starý přes 200 let

Název Cucovna vznikl podle jméno prvního "soukromého" majitele, zmíněného pana Cúce.

Cucovna zachránila život tisícům bažantů

V roce 1967 Cucovnu koupilo sdružení myslivců, kteří objekt využívali mimo jiné k záchraně bažantů v krajině. Hrubé zásahy do polností místního JZD vzaly bažantům klid a prostor pro hnízdění a jejich počet rapidně klesl. Cucovna tak sloužila jako centrum líhně nových bažantíků, jejichž počet značně vzrostl, když sdružení zakoupilo velkokapacitní líhně. Během jediné líhně se tehdy úspěšně odchovalo 1500 mladých bažantů! Bohužel ke konci 80. let ekonomika projektu nepřála a líheň byla ukončena.

Cucovna leží v centru zelinářské oblasti

Už v roce 1870 postavili v obci Mochov spolkový cukrovar, který dovážel řepu a další suroviny z přilehlých obcí, jako jsou Čelákovice, Sedlčánky, Kozovazy, Vyšehořovice, Vykáň, Vestec a další města. Velký počet polnosti v okolí tak z této oblasti už od nepaměti dělá známou zelinářskou oblast. Cukrovar v roce 1907 zasáhl požár, ale v roce 1908 už se opět vařilo.

Cucovna leží jen 20 minut od Prahy

I když vám Cucovna zajistí kvalitní odpočinek a dostatek soukromí, nemusíte zůstat zcela "odříznutí". Areál leží nedaleko Prahy a v dojezdové vzdálenosti na vás čeká řada výletů. Ať už jedete autem nebo třeba na kole. Připravili jsme pro vás tipy na výlety v okolí Cucovny. Kdybyste se rozhodli pro cestu vlakem, jeden kilometr od Cucovny vás čeká vlaková zastávka, která vás doveze až do centra Prahy.

Původní okolí Cucovny byla rybníkářská oblast

Ještě v 19. století byl Mochov, na jehož okraji Cucovna leží, obklopen samými rybníky. Mezi nimi "Nový rybník", "Držkovec", "Velký rybník Mochovský", "Podvinický rybník". Domek hlídače i Velký rybník zanikly v roce 1810.